Аби свято не стало бідою: Дитячі іграшки можуть псувати здоров'я

Висновок санітарно-епідеміологічної експертизи має мати кожна забавка, тоді вона справді є безпечною

Окрім задоволення іграшки можуть нести і загрозу дитячому здоров'ю, адже далеко не завжди вони виготовленні із чистих матеріалів та відповідно до санітарних норм.

Напередодні новорічних свят багато батьків перебувають у пошуках гарних дарунків для своїх дітей і знайомих. Зазвичай, вибір припадає на іграшки, які уже давно вподобали малята, переважно це герої улюблених мультфільмів, конструктори, машинки. Одначе, при їх виборі треба бути обережним, тому що за привабливістю й дешевизною часто-густо ховаються неприємності та навіть небезпека.

"Всі іграшки (м'які, металеві, дерев'яні, з полімерних матеріалів) повинні мати висновок санітарно-епідеміологічної експертизи, який засвідчує їх якість і безпеку, - говорять фахівці Держпродспоживслужби. - Перед тим як іграшка чи будь-який предмет дитячого вжитку (вітчизняного чи імпортного виробництва) потрапляє на полиці магазинів, кіосків, лотків товар проходить декілька експертиз. Головна - санітарно-епідеміологічна, при цьому фахівці досліджують чи матеріали з яких виготовлена дитяча іграшка не містить токсичних речовин та чи не виділяє небезпечних випарів."

Наприклад, такі токсичні речовини, як стирол, свинець, кадмій, хром здатні викликати у дитини алергії, дерматити, подразнення слизових оболонок. Свинець, зокрема може спричиняти захворювання крові, порушення обмінних процесів.
Товари для дітей вітчизняного виробництва проходять експертизу ще в процесі виготовлення, а іграшки, які завозяться до нас з-за кордону проходять санітарно-епідеміологічну експертизу в Україні, і тільки після цього допускаються в продаж.

Санітарно-гігієнічні вимоги пред'являються до матеріалу з якого виготовлена іграшка, до її форми, маси, розмірів, оздоблення, забарвлення. Для виробництва іграшок мають використовуватись лише нешкідливі матеріали, які не містять отруйних речовин і легко піддаються миттю та дезинфекції.

"При виборі іграшки, треба звернути увагу на розмір іграшки, який має відповідати віку дитини, розміру її рук, а форма та вміст повинні виключити можливість поранень і травм. Максимальна вага іграшок для дітей дошкільного віку - 400 г і для учнів молодшого шкільного віку (1-4 класів) - 800 г. Для дітей до 3 років рекомендуються іграшки з пластмаси та резини - їх легко мити, дезінфікувати. Найменші елементи іграшок, які складаються із кількох частин (піраміди, кульки, м'ячі тощо) повинні бути не менше 30 мм в діаметрі при мінімальній висоті 12 мм. В якості наповнення брязкалець дозволяється використовувати пластмасові та металеві кульки, діаметром не менше 5 мм," - деталізують фахівці.

Багато іграшок фарбуються в яскраві кольори клеєвими та масляними фарбами, а зверху покриваються 2-3 шарами міцного лаку або натуральної оліфи до утворення плівки, яка не піддається розчиненню. Фарба чи лак не повинні змиватися гарячою водою з милом, дезинфікуючим засобом. Міцність фіксації перевіряється також шляхом занурення іграшок на 2 хв в 1% розчин хлористоводневої кислоти, лугу і гідрокарбонату натрію. Дерев'яні іграшки повинні виготовлятись з деревини, яка при обробці не дає тріщин, в яких може збиратися бруд і мікроби. Поверхня дерев'яних іграшок має бути шліфована й покрита стійкими фарбами чи лаками, як до дії слини так і поту.

Колір іграшок також досить важливий при виборі іграшки. Психологи стверджують, що діти люблять яскраві кольори: яскраво-червоний, рожевий, жовтий і блакитний. Чорний, сірий і темно-коричневий кольори - це кольори, які найменше подобаються дітям та викликають в них негативні емоції (страх, огиду).

Іграшки виготовляються також і з металу, який попередньо піддається механічній обробці, після якої поверхня металу стає гладкою, готові іграшки покриваються фарбою.
Губні гармошки, дудки, "свистунці" в тій частині, яка прикладається до губ, обов'язково повинні виготовлятись з металу, який легко піддається дезінфекції та не всмоктує вологу.

М'які іграшки найменш гігієнічні: вони погано піддаються миттю і знезараженню. Такі іграшки потрібно частіше виносити на свіже повітря, чистити щітками, дезінфікувати, у ляльок наприклад потрібно міняти одяг. Іграшки з поролону не рекомендується для ігор дітям, від них часто відриваються маленькі кусочки, крім того, під впливом часу фізико-хімічні властивості поролону змінюються, а також під впливом світла, температури, води тощо. Оптичні іграшки (фільмоскопи, калейдоскопи, іграшкові телескопи та ін.) повинні виготовлятися таким чином, щоб не викликати напруги зору.

В іграшках "пістолет", "пушка" - заборонено використання в якості набоїв гострі предмети чи вибухові речовини. Тому ці деталі мають бути з гуми або інших м'яких матеріалів. Окрім цього, необхідно звертати увагу на відсутність неприємного різкого запаху від виробів і на рівень звуку, що створюється іграшкою (грою), призначеною для гри в приміщенні.

"Перед купівлею іграшки варто вимагати від продавців висновок санітарно-епідеміологічної експертизи. Також треба категорично відмовитися від забавок, які не мають відповідних документів, а також якість яких викликає у вас сумніви," - рекомендують спеціалісти.

Загалом звертати увагу радять фахівці не лише на зовнішній вигляд іграшки чи її функції, а й на якість.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Тернопіль