Майже вся риба,що їдять українці є імпортованою

В Україні працюють 32 державних підприємства з розведення та вилову риби

Аналітики компанії Pro-Consulting говорять що, обсяги видобутку водних біоресурсів за останні два роки (з урахуванням улову океанічного флоту України)значно скоротилися за станом на кінець 2015 року до 91,2 впали тис. тонн, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на "Голос".

У цьому році ситуація теж, на жаль, далека від стабілізації, тому, що обсяги вилову продовжують знижуватися.

"За даними Держрибагентства, за перше півріччя 2016 року обсяги вилову виросли на 19,4%. Рибні ферми, кількість яких в Україні збільшується, в свою чергу, теж наростили виробництво на 12,5% ", - розповіли в компанії Pro-Consulting.

За словами аналітиків, є можливість поступового збільшення відсотка наповнення внутрішнього ринку рибою власного виробництва, або нарощування експорту.

За п'ять місяців 2016 року року Україна продала на  зовнішні ринки 2,6 тисяч тонн риби покупцям з Іраку і Туреччини.

"В цілому, на сьогодні в Україні працюють 32 державних підприємства з розведення та вилову риби. Найбільше добувають такі види риби і рибних продуктів: калкан, тюлька, судак, оселедець чорноморський, синець, креветки, рапани. Що ж стосується показників імпорту риби в Україну, то він займає 85-90% всього  вітчизняного ринку. Як правило, з інших країн до нас везуть морожену рибу і її філе, а також консервовані продукти. Найбільше вітчизняні компанії закуповують риби в Ісландії та Естонії, а також у канадських, латвійських, американських і аргентинських виробників. Через тривалу кризу українські покупці відмовляються від споживання дорогих сортів риби. У зв'язку з цим, збільшується ввезення продукції середнього цінового сегмента", - додали в компанії Pro-Consulting.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Тернопіль

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme