ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

На Тернопільщині знайшли фігурки трипільських богинь

Артефактам, які знайшли в печері Вертеба, щонайменше 5 тисяч років

Depo.Тернопіль
20 листопада 2018 17:51
ФОТО: depo.ua

Учасники археологічної експедиції під час розкопок в печері Вертеба, що на Борщівщині, знайшли майже двадцять фрагментів жіночих оголених фігурок і три непошкоджені. Це фігурки трипільських богинь, повідомляє Depo.Тернопіль з посиланням на "Укрінформ".

За словами директора Борщівського обласного краєзнавчого музею Михайла Сохацького, знахідкам щонайменше 5 тисяч років і це не дитячі іграшки.

"Ми розкопали близько 20 фрагментів жіночих фігурок і три - цілі, неушкоджені фігурки, до десяти сантиметрів величиною. Одна із фігурок, завдовжки 27 см, відображає жінку, яка напівсидить, - каже керівник експедиці. - Характерно, що кожна із знайдених жіночих фігурок - дуже витончена, майстерно виготовлена. Форма тіла, щічки, отвори для очей, груди, конусоподібні руки, жіноче лоно - усе відтворено досить реалістично, хоча й спостерігається певна схематика".

За словами Михайла Сохацького, такі фігурки для трипільців були символами, що мали особливе значення в їхньому житті. Переважно, це - образ жінки, символ тогочасних богинь, які уособлювали ідею родючості, оберіг домашнього життя, родинного вогнища, продовження роду. Вважалося, що вони оберігали від злих духів тих, хто носив такі амулети.

Зараз знахідки археологічної експедиції у печері Вертеба фахівці систематизують та класифікують, щоб після детального дослідження згодом оприлюднити більш детальну інформацію про давні артефакти Трипільської культури, виявлені у цій печері.

Довідково. Печера Вертеба розташована на околиці села Більче-Золоте Борщівського району, виявлена у 1823 році. Її часто називають "Подільською "Помпеєю", знахідки в якій сколихнули науковий світ. Перші дослідники знайшли тут величезну кількість людських решток і кісток звірів. А ще - понад 35 тис. шматків та цілі глиняні посудини на той час ще не відомої цивілізації, більше сотні керамічних та глиняних фігурок, переважно жіночих, знаряддя праці із майстерно обробленого місцевого каменю та кісток. Лише через 70 років з'ясувалося, що знайдені зразки зниклої культури автентичні тим, які в 1893 році знайшов під час розкопок Вікентій Хвойка в селі Трипілля під Києвом.

Нагадаємо, Вертеба не має рівних серед інших печер світу. Тут завжди однакова температура +11 градусів. Довжина її лише дев'ять кілометрів, однак у Вертебі найчастіше губилися люди. У печері є музей трипільської культури.

Більше про події у Тернополі та області читайте на Depo.Хмельницький

Приєднуйтеся до нашої групи у Facebook