Тернопільський губернатор Степан Барна посів 17 сходинку в загальноукраїнському рейтингу

Порівнюються показники 23 мирних регіонів за 20 суспільно значущими критеріями. Всі цифри - з відомостей Держстату та його територіальних органів

"ДС" підвела підсумки розвитку регіонів, їх успіхи і провали в минулому році. "Парафія" Степана Барни - Тернопільщина опинилася на 17 місці, повідомляє Depo.Тернопіль.

Барна страждає від бідності

На Тернопільщині традиційно найнижчі зарплати. Завдяки підвищенню мінімальної зарплати до 3200 грн область стала лідером за динамікою реальних зарплат, показавши зростання на 29,5% в порівнянні з 2016 р, тоді як в середньому по Україні реальні зарплати зросли на 19,1%. Але при цьому Тернопільщина все одно залишилася останньою за розміром середньомісячної зарплати: 5554 грн, тоді як в середньому по Україні - 7104 грн.

У губернатора Степана Барни (-26 балів) є й інші проблеми на ринку праці. Тернопільщина допустила найбільших втрат робочого часу через вимушену неповну зайнятість. Ці втрати еквівалентні тому, що всі штатні працівники всіх підприємств і установ прогуляли в 2017 р по 16 годин, тобто по два повних робочих дні. З них 13 годин втрачені внаслідок переведення працівників з економічних причин на неповний робочий тиждень, а три години - через відправки працівників у неоплачувані відпустки на період припинення робіт.

Також Тернопільщина опинилася в числі двох регіонів, які допустили падіння роздрібної торгівлі (оборот скоротився на 0,5% в порівнянних цінах), що теж свідчить про бідність жителів.

Крім того, область увійшла в двійку аутсайдерів по притоку прямих іноземних інвестицій (всього лише $ 1,51 за рік на душу населення) і посіла третє місце знизу за динамікою будівництва.

Серед позитивів області варто відзначити друге місце за темпами зростання нефінансових послуг і по динаміці сільського господарства. Сільгоспвиробництво збільшилось на 6,6% завдяки зростанню на 9,4% продукції рослинництва. Особливо сильно збільшився урожай фабричного цукрового буряку (на 67,1%) і соняшнику (на 56,1%).

Ситуація в Україні

Для порівняння брали показники 23 мирних регіонів (без окупованих АРК і Севастополя та наполовину окупованих Донеччини та Луганщини) по 20 суспільно значущим критеріям. Всі цифри беруться з відомостей Держстату та його територіальних органів.

Загальний економічний фон для розвитку регіонів був тривожним. Прискорення економічного зростання, що спостерігалося торік, змінилося уповільненням. Якщо в IV кварталі 2016 р ВВП України виріс на 4,8% в порівнянні з аналогічним кварталом попереднього року, то в I кварталі 2017 року - на 2,5%, в II кварталі - на 2,3%, в III кварталі - на 2,1%, в IV кварталі - на 1,8%.

За підсумками 2017 року українська промисловість показала зростання на 0,4%. Падіння допущено в чотирьох з 23 мирних регіонів. Продукція сільського господарства, за попередніми даними, скоротилася на 2,7%. Спад відбувся в половині областей.

Проте є підстави для надій на поліпшення ситуації. Будівельна продукція виросла на 26,3%, вкладені капітальні інвестиції - на 22,1%. Це дає сподівання щодо повернення економіки на траєкторію прискореного зростання. Експорт товарів збільшився на 19%, послуг - на 5,9%. При цьому товарні поставки в ЄС зросли на 29,9%, а частка країн ЄС в експорті українських товарів досягла 40,5%, тоді як частка Росії скоротилася до 9,1%.

Важливим фактором підйому економіки стало зростання доходів громадян. Реальна зарплата (з поправкою на інфляцію) зросла в 2017 р в порівнянні з попереднім роком на 19,1%, а оборот роздрібної торгівлі (у порівнянних цінах) - на 8,6%, загальна площа прийнятого в експлуатацію житла - на 9% .

Звичайно, у кожного регіону є свої специфічні проблеми. У когось з губернаторів більш сприятливі об'єктивні умови, у когось - менш. І не всі ці особливості можна врахувати в рейтингу, заснованому на сухих цифрах статистики.

Тому, розповідаючи про успіхи і провали керівників регіонів, особлива увага приділлялася тим діям губернаторів, які здатні привести до поліпшення ситуації в нинішньому році.

Нагадаємо, дев'яте місце у рейтингу губернаторів за підсумками 2017-го посів голова сусідньої Хмельницької ОДА Олександр Корнійчук.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Тернопіль

Мітки: #рейтинг